21 Temmuz 2011 Perşembe

Şarkikaraağaç Kızıldağ Milli Parkı

Sınavdan bir hafta önce (hayatımın klasiği haline gelmiş KPSS'den söz ediyorum,olmazsa olmaz yani her sene:)O sınav olmasa ben nasıl'' kpsszede'' olurdum ki?Şart yani benim için:))Isparta'ya gittik.Aslında ilçesi Şarkikaraağaç'a.Ne zor yazılıyormuş bu ya,ben kısaca Karaağaç desem sinirlerim için daha iyi olacak:)Gittiğimiz yer Kızıldağ Milli Parkı.
Kimden kpsszede
Fotomuz bulanık olmuş ama ''hoşgeldiniz''i görebiliyorsunuz değil mi:)
Her taraf sedir ağaçlarıyla dolu ve onların yaydığı oksijen birçok hastalığa iyi geliyormuş.
Kimden kpsszede
Kimden kpsszede

Belediye prefabrik evler yapmış,belli bir ücret karşılığı istediğiniz kdr kalabiliyorsunuz.Bu yıl kırk liraydı bir günlüğü.Evler iki oda bir salon,mutfağı ve banyosu da var.Tabi yerler beton,halı falan yok,kendiniz ne götürdüyseniz onu seriyorsunuz.Gamzeyi betona bırakamadığımız için sürekli kucağımızdaydı bu yüzden bir haftada kucağa alıştı küçükhanım,eve döndüğümüzde yeniden yerlere dönmesi biraz uğraştırıcı ve gürültülü oldu tabi:)
Kimden kpsszede


Mutfakta da hiçbir eşya yokbir ocak ve bir tüp dışında.Tencere,tava,tabak,çatal,kaşık,bardak ve yiyecek adına ne varsa hepsini giderken yanınıza alıyorsunuz.Çarşamba günleri Karaağaç'ta pazar kuruluyor,meyve sebze ihtiyacınızı oradan karşılayabilirsiniz ama normalden biraz pahalı.

Evde kalmak istemiyorsanız,daha da doğanın içİnde olayım diyorsanız eğer, çadır kurmak için de hazırlanmış yerler var,oralar günlük on lira.Tabi yine isterseniz ne ev ne çadır,sadece piknik yapmak için günübirlik de gidebilirsiniz...
Kimden kpsszede
Kimden kpsszede
Yukarıdaki foto evin arkadan görünüşü,ne yazıkki odaları çekmeyi unutmuşum,çok aptalca oldu tabi,sen o kdr anlat anlat fotolar yeterince açıklayıcı olmasın:(İnşallah seneye de evlerin içini çekeyim:)
Türkiyenin her yerinden gelen var,doğudan,batıdan...Karaağaçlı bazı aileler çadırlarını kurmuşlar ,arada bir evlerine inip geri geliyor,genelde orada kalıyorlar.Oraya gidip de bana iyi gelmedi diyeni duymadım,tabi şifa önce Allahtan...
Kayınvalidem astım hastası.Önceleri astım krizi çok olurmuş,hastaneye zor yetiştirirlermiş.On yıldır buraya gidiyorlar,her sene bir aylığına,sıkıntılarının azaldığını,kendini iyi hissettiğini söylüyor,krize girmiyor.
Büyümesi tamamlanan ağaçların tepesi tepsi gibi böyle dümdüz bir hal almış,çok ilginç bir görüntü:
Kimden kpsszede
Kimden kpsszede
Kimden kpsszede
Kimden kpsszede
Kimden kpsszede

Kimden kpsszede
Şu tepede gördüğünüz bina hastane niyetiyle yapılmış ama kullanılmıyor.Kayınvalidemler ilk gittiklerinde ordaymış yani on yıl önce ve boşmuş,hala öyle.Şimdilerde turizm okulu yapmayı planlıyorlarmış ama bence yine boş kalacak.Madem bu kdr yıl kullanmayıp çürümeye bırakacaktınız,niye yaptınız?
Bu da hamakta keyif yaparken aldığımız görüntü:
Kimden kpsszede


Kimden kpsszede
Kimden kpsszede

İnsanlar sabah beşte kalkıp yürüyüşe çıkıyorlar.En az beş yıldır gidiyorum oraya,daha bir kere kalkıp da bu yürüyüşlere katılabilmiş değilim:)
Kimden kpsszede
Üzerinde ''Fotoğraf Çekim Noktası'' yazan bir tabela koymuşlar,ilçeyi kuşbakışı görebileceğimiz bir yerde.Aslında heryer foto çekmek için uygun orda çünkü manzara heryerden çok güzel...
Kimden kpsszede
Kimden kpsszede
Doğal ortam çok güzel evet ama malesef belediyenin orayı daha da güzelleştirmek ya da hizmeti iyileştirmek adına yaptığı birşey yok.Evleri yapıp bırakmışlar,terkedilmiş sanki.Çocuklar için birkaç kırık oyuncağın olduğu bir park var,bir de içinde aradığınız hiçbirşeyi bulamadığınız,adı kantin olan bir yer...Sadece bir televizyon var o kdr.
Televizyon demişken,orada tabi kanallar çekmiyor.Kayınpederim her sene herkesi şaşırtan bir azimle televizyonunu,uydusunu,çanağını...herşeyini götürüyor:)Eşimin deyişiyle neye ihtiyacınız varsa çekmeceyi açın,orda bulursunuz,raptiye bile var:)Böyle tedbirli bir adam yani babası...
İlçede annemlerin bir tanıdığı var,oraya giderken karşımıza çıkan bir sevimli aile:
Kimden kpsszede

Kızıldağ şimdilik bu kdr.Pazartesi de Beyşehir'de bir kaplıcaya gidiyoruz inşallah,görülmeye ve anlatmaya değer bir yerse,orayı da anlatırım size:)

2 yorum:

Adsız dedi ki...

çok teşekkürler,verdiğiniz bilgiler çok faydalı sanırım,birde gidince görürüz inş.

kpsszede dedi ki...

Teşekkürler adsız arkadaşım:)
inşallah faydalı olmuştur...